روغن كنجد چیست ؟

محصول گیاه كنجدبه صورت كپسول ومحتوی دانه های كوچك،مسطح وبیضوی شكل است كه دانه كنجد نامیده می شود .

كنجد به رنگ های سفید، خاكستری و سیاه هستند كه نوع سفید مرغوبیت بیشتری دارد. كاربردی ترین قسمت كنجد، دانه آن است كه نزدیك به ۷۵% چربی و پروتئین در آن وجود دارد. كنجد منبع مهمی از نیاسین، اسید فولیك و توكوفرول (۵۰۰ الی ۷۰۰ میلی گرم در هر كیلوگرم) بویژه گاماتوكوفذول، مواد معدنی (۵ تا ۷ درصد)، فسفر (۰٫۷ درصد) ،آهن و مقدار اندكی ویتامین A می باشد.

روغن ارده كنجد:

روغن ارده كنجد از روغن های نیمه خشك و با مرغوبیت بالا است که دارای بو و مزه و كیفیت مطلوب است .این دانه ارزشمند را به عنوان ملكه دانه های روغنی معرفی كرده اند. روغن ارده كنجد حاوی دو تركیب فنولی سزامین  درصد و سزامین است. سزامین كه از هیدرولیز سزامین موجود در دانه بدست می آید، بطور جزئی مسئول مقاومت روغن كنجد در برابر اكسیداسیون است. ضمن آنكه تركیب سزامین و توكوفرول یك عملكرد سینرژیستس را در افزایش پایداری به اكسیداسیون ایجاد می كند.

روغن ارده كنجد حاوی اسیدلینولئیك و اسیداولئیك به نسبت مساوی است.

 

ارزش غذایی موجود در ارده :

فواید ارده کنجد طبیعت ارده کنجد گرم و تر بوده و برای افراد سرد مزاج بسیار مفید است.

ارده کنجد بهترین غذا برای زمستان:

ارده کنجد، غذایی انرژی زا است و بهترین غذا برای فصل زمستان است که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن نیاز دارد.

ارده کنجد برای تامین کلسیم:

ارده منبع بسیار خوبی برای تامین کلسیم بدن است وسبب استحکام و سلامت استخوان ها و دندان ها می شود.

ارده کنجد بهترین غذا برای کودکان:

مصزف ارده برای کودکان بسیار توصیه می شود زیرا به دلیل تحرک بالای کودکان، انرژی لازم را برای آنها تامین می کند و سبب تقویت حافظه شان می شود.

ارده کنجد برای کاهش کلسترول و چربی خون:

مصرف میزان متناسب و متعادلی از ارده در طول هفته و ماه سبب کاهش کلسترول بد خون و افزایش سطح چربی خوب خون یا همان HDL می شود

ارده کنجد برای نرم کردن دمل ها:

یکی از خواص مصرف ارده کنجد این است که سفتی ها و ورم های سفت داخلی و دمل ها را نرم می کند. مصرف ارده ، دمل و جوش ها را در سردمزاج ها پخته و باز می کند بنابراین می تواند باعث بروز جوش های پوستی در سردمزاجان گردد.

ارده کنجد برای پیشگیری از سرطان!

در دانه کنجد و مواد غذایی حاصل از آن آنتی اکسیدان های فراوان موجود است که وجود این آنتی اکسیدان ها از سرطان در بدن پیشگیری می کند.

ارده کنجد برای رفع ملین ومسهل:

در یکی از مطالب قبلی بخش سلامت نمناک اشاره کردیم که مصرف ارده سبب نرم شدن و تسهیل کار روده ها می شود و از این رو از یبوست پیشگیری می کند.

خواص ارده برای خانم ها:

ارده  باعث قاعدگی می شود و مصرف آن سبب رفع بیماری های رحم خواهد شد.

دیگر خواص ارده:

۱٫مصرف ارده در تقویت قوای جنسی بسیار موثر است.

۲٫مصرف ارده برای رفع بیماری ها ی رحم مفید می باشد.

۳٫مصرف ارده از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی جلوگیری می کند.

۴٫ارده کنجد و خواص باور نکردنی برای کاهش وزن دارد

مصرف ارده در سردمزاجان سبب کاهش وزن و لاغری آنها خواهد شد زیرا خوردن یک تا دو قاشق ارده پیش از وعده غذایی  فرد را کم اشتها می کند و باعث می شود که فرد غذای کمتری بخورد ودر نتیجه  لاغرتر شود.

مواظب اضافه وزن نیز باشید !

خوردن بیش از حد ارده کنجد به این دلیل که حاوی چربی بالا و کالری زیادی است موجب چاقی و اضافه وزن می شود پس اگر شما فرد کم تحرکی هستید و پیاده روی منظم ندارید یا ورزش نمی کنید، با خوردن زیاد این ماده غذایی حتما چاق خواهید شد. توصیه می شود افرادی که لاغر هستند و تمایل بسیاری به چاق شدن دارند، از ترکیب ارده و شیره استفاده کنند .

نحوه نگهداری از ارده و روغن کنجد چیست:

فراورده های کنجدمانند ارده کنجد را در جای خشک، خنک و دور از آفتاب نگهداری کنید زیرا ارده و روغن کنجد حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده هستند و در صورتی که در معرض هوای گرم و نور قرار بگیرند، چربی هایشان اکسید می شوند.

معایب ارده کنجد :

ارده کنجد انرژی زاست و کالری زیادی دارد و در صورت مصرف بیش از حد و عدم تحرک سبب چاقی و اضافه وزن شما خواهد شد.

استفاده از ارده برای افراد دیابتی مضر است. روغن ارده را می توان تنها برای استعمال و پخت و پز استفاده کرد و نباید از آن برای سرخ کردن استفاده شود.

ارده کنجد برای سردمزاجان مفید است اما نباید بیش از حد مصرف گردد و همراه غذای دیگر خورده شود زیرا در هضم اختلال ایجاد می کند.

زیاده روی در خوردن ارده سبب گرفتگی در رگ هامی شود.

و همچنین می توانید برای درمان افتادگی پوستتان از روغن جوجوبا استفاده کنید.