بهترین روش برای رفع سریع دردهای عضلانی 

صفحه اصلی » محصولات »  بهترین روش برای رفع سریع دردهای عضلانی 

افزایش مشغله کاری در زندگی افراد، مشکلاتی بسیاری را برای سلامتی به وجود می آورد. افزایش ساعات کاری در ادارات، پشت میز نشستن در ساعات طولانی از جمله عوامل بروز دردهای عضلانی است. دردهای عضلانی اغلب ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از انجام فعالیت بروز می کنند. 

برخی افراد از داروهای شیمیایی جهت رفع درد عضله های خود بهره می گیرند. درحالیکه مصرف زیاد مسکن ها اعتیادآور بوده و تبعاتی را به دنبال خواهد داشت. در این میان، متخصصان بهترین روش برای رفع سریع دردهای عضلانی را معرفی کرده اند. در ادامه به بررسی علت بروز دردهای عضلانی و درمان آن ها می پردازیم. 

بهترین روغن برای رفع درد عضله

پزشکان و متخصصان به منظور رفع درد عضله روغن های متفاوتی را به افراد می کنند. هریک از این روغن ها جهت رفع دردهای عضلانی موثر خواهند بود. برای مثال روغن سیاه دانه مسکنی قوی و فوری جهت جهت رفع انواع دردهای عضلانی است. در ادامه به بررسی روغن های دیگر موجود در این زمینه می پردازیم. 

روغن سیاه دانه

ماساژ روغن سیاه دانه در دوطرف ستون مهره ها و از بالا تا پایین کمر، موجب بهبود قوای بدن می شود. انجام این کار به مدت ۲۰ دقیقه هوشیاری جسمی و سرحال شدن را به دنبال خواهد داشت. هنگام ابتلا به دردهای عضلانی از ماساژ روغن سیاه دانه غافل نشوید. 

روغن رزماری

روغن رزماری، از دو خاصیت منحصر به فرد برخوردار است. این روغن “مانع از بروز اسپاسم” شده و موجب “افزایش خون” نیز می شود. در برخی موارد گردش خون مسدود شده در بروز درد نقش مهمی دارد. در این شرایط پاهای خود را با روغن رزماری ماساژ دهید. 

روغن اسطوقودوس

از دیگر روغن های موجود جهت رفع درد عضله روغن اسطوقودوس نام دارد. این روغن جهت رفع گرفتگی عضله در اثر استرس بسیار موثر خواهد بود. روغن اسطوقودوس امروزه در اغلب عطاری ها به فروش می رسد. از همین جهت دسترسی به این روغن بسیار آسان است. 

روغن نعناع

روغن نعناع، از دیگر روغن های موجود جهت رفع دردهای عضلانی است. بوی قوی روغن نعناع، کانال هایی در بدن با علائم درد را مسدود می کند. این کانال علائم درد را از مغز انتقال داده و موجب گرفتگی عضله می شوند. روغن نعناع تمام دردهای مربوط به عضله را برطرف خواهد کرد. 

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس غنی از یک ترکیب فعال شناخته شده جهت کمک به تسکین درد و مقابله با التهاب مفاصل است. با توجه به مطالعات صورت گرفته، استنشاق اکالیپتوس هر ۳۰دقیقه یکبار منجر به کاهش درد می شود. از طرفی این روغن کاهش فشار خون را نیز به دنبال خواهد داشت. 

روغن زنجبیل

این روغن موجب افزایش جریان خونی در زیر پوست می شود. به علاوه عضلات را گرم کرده و در رفع در عضله بسیار موثر خواهد بود. ترکیبات روغن زنجبیل به کاهش پروستاگلاندین که مرتبط با درد بوده کمک می کند. از همین جهت موجب تسکین سریع دردهای عضلانی، مفصلی، آرتروزی و روماتیسمی می شود. در نتیجه، جهت رفع دردهای عضلانی از روغن زنجبیل نیز کمک بگیرید. 

برای از بین رفتن درد عضله چکار کنیم؟

درد عضلانی از جمله دردهای شایعی بوده که اغلب به دلیل انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی یا سایر کارها ایجاد می‌شود. در برخی موارد رفع دردهای عضلانی به آسانی انجام شده و از بین می رود. اما در برخی موارد باید با مراجعه به پزشک دوره های درمانی لازم را انجام دهید. این امر موجب جلوگیری از افزایش درد شد و روند بهبودی را فراهم می کند. به منظور رفع درد عضله از روش های زیر کمک بگیرید. 

 • استراحت: تا حد امکان باید به عضلات آسیب دیده استراحت دهید. در این صورت التهاب حاد آن ها فروکش خواهد کرد. 
 • یخ: پس از ورزش یا استفاده از عضله هر ۴ تا ۶ ساعت یکبار از کمپرس یخ استفاده کنید. این کار را به مدت ۱۵ دقیقه انجام دهید. 
 • تحت فشار قرار دادن: به منظور کاهش درد، عضله دردناک را با استفاده از باند کشی ببندید. 
 • بالا بردن: در صورت امکان، عضله آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهید. 

داروها

از دیگر موارد موثر در رفع درد عضله، داروها هستند. امروزه داروهای متنوعی به بازار به منظور رفع دردهای عضلانی عرضه شده است. در ادامه به بررسی برخی از این داروها و موارد درمانی آن ها خواهیم پرداخت. 

 • داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی: این داروها مانند ناپروکسن یا ایبوپروفن جهت درمان برخی از دردهای عضلانی مانند آسیب ها یا کشیدگی های عضلانی کاربرد دارند. 
 • شل کننده های عضلانی: شل کننده های عضلانی مانند متوکاربامول یا تیزانیدین هستند. این داروها جهت کاهش درد آسیب های حاد عضلانی استفاده می شوند. 
 • ویتامین D: جهت درمان نرمی استخوان بزرگسالان، باید بیماری اصلی مسبب آن را درمان کرد. برای مثال تامین ویتامین دی همراه با تجویز مکمل های آن دردهای عضلانی را برطرف می کند. 
 • آنتی بیوتیک، ضد ویروس، ضد قارچ و ضد انگل: درصورت ابتلا به پیومیوزیت، ابتدا باید عفونت را تخلیه کنید. مصرف آنتی بیوتیک ها در این شرایط ضروری است. به علاوه، در درمان بیماری های عضلانی ناشی از عفونت باید علت اصلی شناسایی و درمان شود. 
 • محصولات ضد درد غیر دارویی: همانطور که اشاره شد، محصولات ضد درد غیر دارویی شامل روغن های گیاهی می شوند. روغن سیاه دانه، نعناع فلفلی، زنجبیل و غیره از جمله روغن های مناسب جهت رفع دردهای عضلانی هستند. 
 • درمان های مکمل و جایگزین: این روش اغلب برای کاهش علائم فیبرومیالژیا و سندرم خستگی مزمن مورد استفاده قرار می گیرد. ورزش تای چی، ماساژ و غیره از جمله درمان های مکمل و جایگزین پیشنهادی هستند. 
 • ماساژ درمانی: ماساژ نیز نوعی تکنیک درمانی بوده که موجب رهایی نقاط ماشه ای می گردد. ورزش درمانی نیز جهت درمان سندرم خستگی مزمن نیز گزینه ای بسیار موثر است. 

جمع بندی نهایی

بهترین روش جهت رفع درد عضله، شامل موارد مختلفی می شود. امروزه با توجه به پیشرفت صنعت پزشکی، روش های متنوعی در این زمینه ارائه شده است. بهره گیری از روغن های گیاهی و ماساژ آن ها بر ناحیه مورد نظر یکی از آن ها محسوب می شود. ماساژ درمانی، درمان دارویی و غیره نیز از جمله آن ها است. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعاتی در مورد بهترین روش برای رفع سریع دردهای عضلانی کسب کرده باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *