کدام روغن گیاهی برای درمان عفونت واژن مناسب است؟

صفحه اصلی » مقالات » کدام روغن گیاهی برای درمان عفونت واژن مناسب است؟

در واقع می‌توان گفت که روغن‌های طبیعی یکی از بهترین و اثر بخش‌ترین روش‌هاست که نقش یک خط دفاعی در برابر مخمرها را ایفا می‌کنند. ولی اینطور هم نیست که مثلا بعد از رخ دادن عفونت واژن، یک روغن طبیعی را به صورت رندوم انتخاب کنید!

درمان عفونت واژن با روغن گیاهی

مخمرها به مانند یک باکتری در هر بدنی وجود دارد که قطعا هم کارایی‌های خاص خودشان را در بدن‌های ما ایفا می‌کنند؛ این مخمرها به صورت طبیعی در هر بدنی رشد می‌کنند؛ ولی در بعضی از مواقع، ممکن است که رشد آنها بیش از حد شود که همین رشد بیش از حد می‌تواند باعث عفونت در بدن شود.

روش‌های مختلفی برای درمان عفونت از طریق مخمر وجود دارد که از این روش‌ها می‌توان به روش‌های سنتی و طبیعی اشاره کرد که اتفاقا بسیار هم اثربخش هستند. برای همین ما نیز در این مقاله تصمیم گرفتیم تا درمان عفونت واژن با استفاده از روغن گیاهی که یک روش طبیعی است را به شما آموزش دهیم.

 

آیا روغن های گیاهی می توانند عفونت واژن را درمان کنند؟

از روغن گیاهی به عنوان درمان قطعی عفونت واژن یاد می‌کنند؛ ولی قطعا هر شخصی قبل از استفاده، این سوال در ذهنش به وجود می‌آید که آیا واقعا این روغن‌ها می‌توانند کارساز باشند و عفونت‌های مربوط به واژن را رفع کنند؟

در واقع می‌توان گفت که روغن‌های طبیعی یکی از بهترین و اثر بخش‌ترین روش‌هاست که نقش یک خط دفاعی در برابر مخمرها را ایفا می‌کنند. ولی اینطور هم نیست که مثلا بعد از رخ دادن عفونت واژن، یک روغن طبیعی را به صورت رندوم انتخاب کنید!

در واقع ابتدا باید تحقیقات لازم درباره نوع و میزان عفونت را بررسی کرده و سپس بهترین کیفیت روغن گیاهی را برای درمان عفونت واژن انتخاب کنید؛ این موضوع را هم باید بدانید که هر روغن گیاهی، روش‌های استفاده مخصوص به خودش را دارد. برای همین پیشنهاد می‌شود که قبل از خرید و استفاده از هر نوع روغن گیاهی، ابتدا به نزد یک متخصص طب سنتی مراجعه کنید تا پس از معاینه، بهترین روغن گیاهی و بهترین روش استفاده را به شما نسخه کند.

 

چگونگی استفاده از روغن های گیاهی برای بهبود عفونت مخمر واژن

چگونگی استفاده از روغن های گیاهی برای بهبود عفونت مخمر واژن

همانطور که در بالاتر هم گفتیم، روغن‌های گیاهی جزو درمان تضمینی عفونت واژن هستند؛ البته به شرطی که مراحل استفاده از آن را به خوبی انجام دهید. یکسری از روغن‌های گیاهی وجود دارند که آنها را با نام روغن‌های گیاهی قارچ کش می‌شناسند. این روغن‌ها با ویژگی‌های فوق العاده‌ای که دارند، می‌توانند به سلول‌های مخمر بدن شما نفوذ کرده و در کمترین زمان ممکن، قارچ‌های موجود در بدن شما را از بین ببرند.

قدرت این روغن‌های گیاهی قارچ کش بسیار بالاست؛ به همین منظور پیشنهاد می‌شود که در صورت استفاده از این نوع روغن‌ها، ابتدا آنها را حتما با یک روغن حامل ترکیب کنید. چون اگر این کار را انجام ندهید و به دلیل قدرت بالایی که روغن‌های گیاهی دارند، ممکن است که به پوست بدن شما آسیب برسانند و در واقع شما را با مشکلی بدتر از عفونت رو به رو می‌کند.

ولی در کل سه روش وجود دارد که شما می‌توانید از آنها برای درمان عفونت واژن و با استفاده از روغن‌های گیاهی استفاده کنید:

۱٫ استفاده موضعی

اولین روش مربوط به استفاده موضعی می‌شود؛ در این روش شما باید ابتدا چند قطره روغن گیاهی مدنظر خودتان را با یک روغن حامل (روغن آفتابگردان یا روغن زیتون و …) ترکیب کنید.

سپس باید مقداری پنبه بهداشتی را برداشته و آن را با ترکیب به دست آمده آغشته کنید. در مرحله بعدی باید پنبه آغشته شده را بر روی قسمتی از واژن که دچار عفونت شده بمالید و پس از گذشته حداکثر ۲۰ دقیقه، بخش آغشته شده را به خوبی بشویید.

یادتان باشد که حتما بعد از ۲۰ دقیقه، حتما واژن را به خوبی بشویید. چون اگر این محلول بیشتر از این زمان بر روی پوست شما بماند، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی مختلفی شود.

 

۲٫ دوش واژینال

برای استفاده از روش دوش واژینال به جهت درمان عفونت واژن، باید ابتدا چندین قطره از روغن گیاهی را در داخل دوش واژینال بریزید و آن را به خوبی ترکیب کنید.

این ترکیب به داخل واژن وارد می‌شود و باعث می‌شود تا عفونت واژن برطرف شود.

 

۳٫ تامپون

در این روش شما باید چند قطره از روغن گیاهی را با آب ترکیب کرده و سپس آن را بر روی یک تامپون بریزید و در نهایت آن را استفاده کنید. سپس ۲ ساعت صبر کنید و پس از گذشت این زمان، واژن را به خوبی بشویید.

 

ترکیب روغن های گیاهی برای درمان عفونت واژن

ترکیب روغن های گیاهی برای درمان عفونت واژن

روغن‎های گیاهی مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آنها به عنوان درمان قطعی عفونت واژن استفاده کنید. در ادامه نیز قصد داریم تا چند نمونه از مهم‌ترین آنها را به شما معرفی کنیم:

 

۱٫ گل میخک و بادرنجبویه

ترکیب این دو روغن گیاهی می‌تواند معجزه کند و در واقع یکی از بهترین روغن‌ها برای درمان عفونت واژن به شمار می‌رود. برای استفاده از این روش، کافی است که ۴ الی ۵ قطره از روغن‌ گل میخک و روغن بادرنجبویه را با یک روغن حامل ترکیب کنید و سپس با استفاده از روش موضعی، آن را بر روی نقاط تحریک شده واژن بمالید.

 

۲٫ اسطوخدوس و درخت چای

ترکیب این دو روغن یکی از بهترین ترکیب‌ها برای درمان ناحیه تناسلی به شمار می‌رود. برای استفاده از این روغن‌ها کافی است که یک قطره از روغن درخت چای و ۳ قطره از روغن اسطوخدوس را به همراه یک قاشق غذاخوری روغن حامل، ترکیب کنید.

البته بعضی از پوست‌ها به ترکیب این روغن‌ها حساس هستند؛ برای همین ابتدا آن را بر روی پوست بازوی خودتان تست کنید و اگر حساسیت نداشتید، با استفاده از روش موضعی، آن را برای درمان عفونت واژن استفاده کنید.

البته اگر هم احساس کردید که پوست شما نسبت به این ترکیب حساس است، کافی است که مقدار روغن‌های ترکیب شده را کم یا زیاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.