رفع لک ناشی از افتاب سوختگی

صفحه اصلی » مقالات » رفع لک ناشی از افتاب سوختگی

لکه های خورشیدی که به عنوان لکه های کبدی یا عدسی های خورشیدی نیز شناخته می شوند، بسیار رایج هستند. هر کسی ممکن است دچار لکه های خورشید شود، اما این لکه ها در افراد با پوست روشن و افراد بالای 40 سال شایع تر است.

رفع لک ناشی از افتاب سوختگی

لکه های خورشیدی که به عنوان لکه های کبدی یا عدسی های خورشیدی نیز شناخته می شوند، بسیار رایج هستند. هر کسی ممکن است دچار لکه های خورشید شود، اما این لکه ها در افراد با پوست روشن و افراد بالای ۴۰ سال شایع تر است.

آنها لکه های قهوه ای مسطحی هستند که پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر روی پوست ایجاد می شوند (در طی آن اشعه UV باعث تکثیر سلول های رنگدانه پوست به نام ملانوسیت می شود.)

آنها از نظر شکل و اندازه متفاوت هستند و معمولاً در مناطقی از بدن شما که بیشترین قرار گرفتن در معرض نور خورشید را داشته‌اند، مانند صورت، شانه‌ها، ساعدها و پشت دست‌ها ایجاد می‌شوند.

لکه های خورشیدی بی ضرر و غیر سرطانی هستند اما می توانند برای اهداف زیبایی درمان شوند.

 

چگونه از شر لکه های خورشید بر روی صورت خود خلاص شوید

چندین روش خانگی و حرفه ای وجود دارد که می تواند لکه های خورشیدی روی صورت شما را از بین ببرد یا کمتر کند. در زیر برخی از درمان‌های خانگی وجود دارد که ممکن است به محو شدن یا از بین بردن لکه‌های خورشیدی روی صورت شما کمک کند:

 

اقدامات و راهکارهایی برای رفع لک ناشی از افتاب سوختگی

اقدامات و راهکارهایی برای رفع لک ناشی از افتاب سوختگی

آلوئه ورا

مطالعات نشان داده است که آلوئزین و آلوئین، که ترکیبات فعال موجود در گیاهان آلوئه ورا هستند، می‌توانند لکه‌های خورشیدی و سایر رنگدانه‌ها را کاهش دهند.

تهیه روغن آلوئه ورا نیز جهت استفاده توصیه میشود.

 

عصاره شیرین بیان

برخی از مواد فعال موجود در عصاره شیرین بیان ممکن است به روشن شدن لکه های خورشید و سایر تغییر رنگ های پوستی که در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید تشدید می شوند، مانند ملاسما، که در زنان باردار رایج است و به عنوان “ماسک بارداری” نامیده می شود، کمک کند. بسیاری از کرم های موضعی برای روشن کردن لکه های خورشیدی شامل عصاره شیرین بیان است.

 

ویتامین C

این آنتی اکسیدان طبیعی در مورد پوست و خورشید فواید زیادی دارد. اسید ال اسکوربیک موضعی از پوست شما در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کند، تولید کلاژن را تقویت می کند و مشخص شده است که در روشن کردن و درمان  لکه های پوستی موثر است.

 

ویتامین E

رژیم غذایی غنی از ویتامین E، و مصرف مکمل آن  برای محافظت در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید و سلامت پوست شما را بهبود می بخشد، به خصوص زمانی که همراه با ویتامین C مصرف شود. استفاده از روغن ویتامین E حتی فواید بیشتری برای پوست شما در برابر آفتاب دارد. ممکن است به روشن شدن لکه های خورشیدی کمک کند.

 

مطالعه کنید : معرفی روغن های گیاهی برای شفافیت پوست

 

سرکه سیب

اسید استیک، که در سرکه سیب یافت می شود، ممکن است به روشن شدن رنگدانه های پوست و بهبود ظاهر کلی پوست شما کمک کند.

 

چای سیاه

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱ نشان داد که چای سیاه وقتی دو بار در روز، در طول چهار هفته استفاده شود، اثر روشن‌کنندگی پوست روی لکه‌های برنزه و درمان لکه های پوستی را دارد

 

پیاز قرمز

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد، پوست پیاز قرمز خشک حاوی موادی است که می تواند پوست را روشن کند.

آب لیمو

آب لیمو از دیرباز به عنوان یک درمان خانگی برای روشن کردن مو و پوست مورد استفاده قرار می‌گرفته و یکی از ترکیبات رایج در کرم‌های روشن‌کننده پوست است.

همچنین آب لیمو اسیدی است و می تواند باعث خشکی و همچنین تحریک پوست و چشم شود.

شیر

شیر سرشار از اسید لاکتیک است که ممکن است به روشن شدن لکه های خورشیدی کمک کند. شیر ترش در درمان تغییر رنگ پوست موثر بوده است.

 

عسل

عسل سرشار از آنتی اکسیدان سال هاست که در محصولات پوستی استفاده می شود. اعتقاد بر این است که رشد سلول های جدید را تقویت می کند و ممکن است به محو شدن لکه های خورشیدی و درمان لک صورت کمک کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.