روغن مومیایی از چه چیزی ساخته شده است و چه خواصی دارد؟

کلمه مومیا یا مومیایی که گاهی مومنایی نیز گفته می شود ریشه یونانی دارد.

نام بین المللی این روغن مومیایی MUMY است  ، نامهای دیگر روغن مومیایی در پارسی : مومیایی، مومیا، عرق کوه ،شیره کوه، قیر طبیعی، زفت رومی ، قیر معدنی،عرق الجبال ، زفت البحر ،کفر الیهود ، فقر الیهود و آسفالت معدنی است.

عده‌ای از پزشکان طب سنتی، معتقدند بعضی از گیاهان دارویی منشا آن می‌ باشند که در طول تاریخ عمر زمین، به عللی در لابلای سنگ‌ها حبس شده و پس از تخمیر به‌‌‏تدریج جریان یافته و از سنگ‌ها خارج می‌شود و مرغوبترین آن نوعی است که سیاه ، صاف و براق و نرم بوده ، بوی بد نداشته و آغشته به خاک نباشد . این امر که خواص دارویی مومیایی تا چهل سال باقی می ماند، آن را متمایز می نماید.

مشخصات: مومیایی ماده اي است که از میان شکاف سنگ های کوهستانی یا از درون چشمه هاي‌ آب تراوش

می شود. شکل آن سیاه براق، بدون نا خالصی و بدون بوی بد می‌باشد. در طبیعت حیواناتی که دچار جراحاتی شده و یا می شوند با ماساژ قسمت مجروح به مومنایی جوشیده از دل کوه و همچنین با خوردن آن به درمان هر چه سریعتر خود می پردازند این ماده معجزه گر بیشتر در ارتفاعات کوه های استان کرمان ، فارس و بندرعباس دیده شده است .

بهترین نوع مومیایی ایران از کوه هاي‌ کهگلویه و بویر احمد، استهبانات ؛ زاگرس بختیاری بدست می آید.

آزمایش شناخت مومیایی اصل و خالص ( تشخیص مومیایی اصل

اگر آن را در دست بگیرید باید به زودی نرم گردد (مانند موم خالص زنبور عسل ) و به دست آغشته شود. اگر به پای شکسته مرغ مومیایی اصل بمالید و آن پا را ببندید و قدری مومیایی اصل هم به او بخورانید ، پای شکسته در مدت چهل و هشت ساعت بهبود می یابد. و اگر جگر سیاه تازه را چاک بزنید و مومیایی خالص به آن بمالید و روی هم بگذارید مثل اول به هم می چسبد .طبع مومیایی گرم و خشک است .

خواص دارویی روغن مومیایی

برای درمان بیماری رعشه، برخی ناراحتی‌‌‏های رحمی و ثقل زبان یا « اختلال در تکلم، به‌‌‏دلیل مشکلات زبان » مفید است. به درمان سکته‌‌‏های سخت‌‌‏علاج کمک می‌کند، در درمان خونریزی از معده و اثنی‌‌‏عشر و شش‌ها مفید است.

قدرت و نفوذ این ماده در بدن و بافت‌ها بسیار زیاد است، سلول‌های بدن را تقویت کرده، مفرح و مقوی کلیه اعضای بدن است؛ تمامی اخلاط بلغمی و سردمزاج بدن را متلاشی کرده و دفع می‌‌‏کند.

دو مثقال « حدود ده گرم » مرزنجوش را بجوشانید بعد یک حبه مومیایی را در آب صاف کرده، آن را در جوشانده حل کنید و بخورید. سردردهای افراد سرد مزاج را درمان می‌کند. دو مثقال آویشن را بجوشانید بعد دو حبه مومیایی را در آب  صاف کرده، آن را حل کنید و بخورید. به درمان لقوه، فلج و سستی‌های اعضا بدن کمک می‌کند. لقوه، نوعی بیماری است که با علایمی مثل کج شدن فک و لب و دهان خود را نشان می‌‌‏دهد.

آن را در آب زیره و رازیانه حل کرده و بخورید. صدای داخل شکم، نفخ وضعف معده و روده را برطرف می‌‌‏کند.

اگر استخوان شکسته باشد، آن را سر جای خودش قرار دهید مقداری از آن را ، هر روز بخورید. در مدت کوتاهی شکستگی جوش می‌خورد.

اگر مقداری از آن را ضماد کنید، و مقداری از آن را هم با آب رازیانه و زیره مخلوط کرده بخورید، درد حاصل از ضربه‌خوردگی برقفسه سینه، کبد یا دنده‌ها را تسکین می‌دهد.

آن را با روغن خوراکی حل کرده و بر موضع بمالید. درد موضعیِ ناشی از ضعف را درمان می‌کند.

آن را با روغن شتر یا کوهانِ آب‌‌‏کرده شتر، مخلوط کنید و روزی سه مرتبه عضو را با آن ماساژ دهید و یک قاشق چایخوری از آن را هم بخورید. کوفتگی یا ضربه خوردگی عضو را درمان می‌کند.

برای درمان هموروئید ؛ هفته اي دو بار مقداری مومیایی رابا روغن گاو مخلوط کرده و میل کنید.

برای به تعویق انداختن انزال یا بدست آوردن قدرت نعوذ ؛ به مدت ۳ روز و هرروز به مقدار ۲ دانه ي جو مومیایی را در ۴۰ گرم عسل مخلوط کرده و میل کنید.

برای درمان سستی کمر ؛ مومیایی را در روغن زیتون آب کرده و به کمر بمالید .

 طرز تهیه مومنایی

مقدار ۵ گرم مومنایی را در نیم فنجان آب گرم مخلوط کرده و بعد از حل شدن در آب یه نیم فنجان روغن حیوانی «روغن گاو یا روغن گوسفند» اضافه کرده و روی حرارت قرار دهید با خشک شدن آب روغن و مومنایی باهم مخلوط می‌شوند که این روغن همان روغن مومنایی است

مضرات مومنایی

مصرف مومنایی به کسانی که دجار غلظت خون هستند توصیه نمی‌شود این افراد باید با احتیاط مصرف کنند.. توجه:.

در جریان استعمال مومیایی استفاده از دخانیات ومشروبات الکلی مجاز نیست.

مومیا در جای سرد، دور از شعاع مستقیم آفتاب ودورازنظر اطفال نگه داری شود.

باوجودیکه هنوز کدام تاثیر منفی از مومیایی بالای ارگانیزم انسان دیده نشده در هر حالت بهتر است تا در صورت امکان با دکترمعالج خویش در این مورد مشوره  صورت بگیرد.