نکات لازم برای محافظت از پوست متاثر از تهویه مطبوع

صفحه اصلی » مقالات » نکات لازم برای محافظت از پوست متاثر از تهویه مطبوع
نکات لازم برای محافظت از پوست متاثر از تهویه مطبوع

همه ما با کارایی کلی تهویه مطبوع آشنا هستیم و می‌دانیم که وظیفه آن جا به جایی هوای خارج با داخل ساختمان است. در واقع تهویه مطبوع می‌تواند باعث از بین بردن آلودگی و آلاینده‌ها مضر در داخل کارخانه‌ها شود.

این آلاینده‌ها و گازهای مضر می‌تواند بر روی سلامتی هر انسانی تاثیر بگذارد؛ از سر دردهای دائمی گرفته تا بیماری پوستی.

در این پست ما قصد داریم تا شما را چندین نمونه از تهویه مطبوع در کارخانه‌ها آشنا کنیم و همچنین ببینیم چطور می‌توانیم پوست خودمان را از دست این گازهای مضر در امان نگه داریم. یکی از روغن ها فوق العاده برای پوست روغن جوجوبا است حتما در مورد آن بخوانید.

تهویه مطبوع چیست؟

در بالا تر گفتیم که تهویه مطبوع می‌تواند هوای تمیز بیرون را با هوای آلوده داخل جایگزین کند. این کار می‌تواند باعث کم کردن دمای داخل ساختمان هم بشود و شرایط داخل کارخانه را به یک شرایط استاندارد تبدیل کند.

این آلاینده بسیار مضر و سرطان زا هستند و برای همین باید هر چه زودتر، از محیط سربسته به بیرون ارسال شود و هوای تمیز، جای آن را بگیرد. این کار علاوه بر اینکه می‌تواند سلامت کارکنان را تا حدودی تضمین کند، همچنین می‌تواند باعث افزایش کارایی و بازدهی کار هم شود.

انواع تهویه مطبوع در کارخانجات

از تهویه مطبوع نه تنها در کارخانجات، بلکه در خانه، ساختمانهای اداری، ساختمانهای مسکونی و … هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی کارخانه‌ها و به دلیل داشتن آلاینده‌های مضر، در اولویت قرار دارند.

نمونه‌های زیادی برای تهویه مطبوع در کارخانجات وجود دارد که در ادامه به معرفی دو نمونه از بهترین‌های آنها می‌پردازیم:

۱٫ هواکش صنعتی

هواکش صنعتی یک نوع تهویه هوا مطبوع مخصوص کارخانجات می‌باشد. کارایی این هواکش هم دقیقا همان چیزی است که در بالاتر در مورد تهویه مطبوع توضیح دادیم.

البته هواکش صنعتی هم خودش به چندین نوع تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها، کارایی خاص خودشان را دارد که باید در جای مخصوص خودش استفاده شوند.

۲٫ فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ یکی نمونه قدرتمند از تهویه مطبوع است که می‌تواند در دمای بالا و پایین و همچنین در محیط‌هایی که گاز اسیدی وجود دارد هم به خوبی به کار خودش ادامه دهد؛

طرز کار فن سانتریفیوژ به این شکل است که هوای داخل را با شدت زیاد به بیرون می‌فرستد که باعث جا به جایی هوای بیرون با هوای داخل می‌شود.

دلایل اهمیت استفاده از تهویه مطبوع

در تئوری شما می‌توانید هر تهویه مطبوعی را برای ساختمان خودتان در نظر بگیرید. ولی وقتی مسائلی مثل بودجه، معماری ساختمان، مساحت ساختمان، بررسی هوای داخلی و … را بررسی می‌کنید، پی می‌برید که هر محیطی، تهویه مطبوع خاص خودش را نیاز دارد.

بعضی از افراد هستن که بدون بررسی مسائل مهم در انتخاب تهویه مطبوع، یک نمونه را می‌خرند و نمی‌دانند که چه اشتباهی را مرتکب شدند. شاید شما یک جنس خوب را خریده باشید؛ ولی آیا به درد مکانی که می‌خواهید از آن استفاده کنید می‌خورد؟

باید بدانید که استفاده از تهویه مطبوع نادرست می‌تواند عوارض بدی را به همراه داشته باشد. در ادامه چند نمونه از دلایلی که باید یک تهویه مطبوع بخرید را به شما می‌گوییم:

 •       از بین بردن آلودگی داخلی
 •       کم کردن یا از بین بردن رطوبت
 •       از بین بردن بوهای بد و مضر
 •       از بین بردن گاز و آلاینده های مضر
 •       کم کردن دمای داخلی
 •       از بین بردن عوامل آلرژی زا
 •       از بین بردن مواد سمی موجود در هوا
 •       افزایش کارایی و بازدهی کار
 •       حفظ سلامتی کارکنان
 •       و …

تاثیر تهویه مطبوع در زندگی

نوع و جنس تهویه مطبوعی که در خانه استفاده می‌شود با نوعی که در کارخانجات استفاده می‌شود فرق می‌کند. ولی دلایل استفاده آن زیاد تفاوت ندارد.

یک تهویه مطبوع خوب در خانه، باید در مرحله اول، سلامت اعضای خانواده را تضمین کند که این کار را می‌تواند با از بین بردن آلودگی، از بین بردن عوامل آلرژی زا، بوی ناخواسته و … انجام دهد.

در مرحله دوم باید از وسایل داخل خانه هم محافظت کند که می‌تواند این کار را با از بین بردن رطوبت انجام دهد. البته از بین بردن رطوبت می‌تواند در سلامت افراد داخل خانه هم تاثیر مثبتی بگذارد.

شاید بعضی‌ها فکر کنند که می‌توانند با باز کردن درب و پنجره، هوا خانه را عوض کنند؛ ولی در فصل سرما می‌خواهید چیکار کنید؟ پس اگر به فکر سلامتی افراد خانه هستید، بهتر است هر چه زودتر یک تهویه مطبوع برای منزل خودتان تهیه کنید.

تاثیر تهویه مطبوع بر روی سلامتی

تا الان باید حتما فهمیده باشید که تهویه هوا می‌تواند بر روی سلامتی تاثیر مثبت بگذارد. به این دلیل که هواهای آلوده و عوامل آلرژی زا و همچنین رطوبت از داخل به سمت بیرون هدایت می‌شود و در عوض هوای تمیز و پاک وارد ساختمان می‌شود.

وقتی شما تهویه هوا نداشته باشید، به مرور زمان آلودگی فضای داخلی بیشتر می‌شود و وقتی این اتفاق بیفتد، مواردی مثل باکتری، کپک، ویروس و … در فضای داخلی زیاد می‌شود که چون این موارد در هوا وجود دارند، می‌توانند بر روی پوست، لباس و مو شما بنشینند.

بهترین راهکار استفاده از یک تهویه مطبوع مناسب است تا جلوی همه این موارد مضر را بگیرد.

اثرات بد سیستم تهویه هوا بر روی پوست و راه های مقابله با آن

تا الان ما فقط درباره فواید استفاده از تهویه هوا صحبت کردیم. ولی همانطور که همیشه هم گفتیم، هر چیزی که در کنار فوایدی که دارد، معایبی هم دارد.

معمولا اکثر معایب تهویه مطبوع مربوط به فصل گرما یعنی تابستان است؛ وقتی که شما از بیرون و از آن هوای گرم وارد خانه می‌شوید و فورا تهویه مطبوع را روشن می‌کنید. درواقع یکی از اصلی‌ترین اثرات بد تهویه هوا، مربوط به تغییر دمای ناگهانی است.

در ادامه چند نمونه از اثرات بد استفاده از تهویه مطبوع را با هم مرور می‌کنیم:

۱٫ خشکی و خارش پوست

سیستم تهویه هوا، هر نوع رطوبتی که در داخل منزل وجود داشته باشد را از بین می‌برد که این شامل رطوبت طبیعی بدن شما هم می‌شود.

این موضوع به مرور می‌تواند باعث خشکی و خارش پوست شما شود.

۲٫ تاثیر بر چربی پوست

در بدن یکسری سموم مضر وجود دارد که از طریق عرق، از بدن خارج می‌شود. ولی سیستم تهویه هوا جلوی عروق را می‌گیرد و در نتیجه این سموم در بدن شما باقی می‌مانند.

۳٫ ایجاد چین و چروک بر روی پوست

آبی که در بدن شما وجود دارد، می‌تواند باعث انعطاف پذیری پوست شما شود. ولی سیستم تهویه بدن شما را هیدراته می‌کند که نتیجه آن چین و چروک زودرس برای پوست شماست.

۴٫ عوارض تغییر ناگهانی دما

همه ما می‌دانیم که تغییر ناگهانی دما می‌تواند عوارض زیادی برای پوست داشته باشد. این فرآیند تغییر دما باید به صورت طبیعی انجام شود. اگر پوست شما، تغیرات ناگهانی دما را به دفعات زیاد تجربه کند، می‌تواند باعث پیری زودرس پوست‌های شما شود.

۵٫ بیماری قبلی

افرادی که از بیماری اگزما و پسوریازیس رنج می‌برند، بهتر است که از تهویه مطبوع دوری کنند. چون سیستم تهویه هوا باعث خشکی پوست شما می‌شود.

تا اینجا ما فهمیدیم که سیستم تهویه هوا برای چه کسانی خوب است و در چه شرایطی باید از آن استفاده کنید. ولی چه راه‌هایی برای مقابله با این مشکلات وجود دارد؟

 •       نوشیدن ۸ لیوان آب در روز
 •       مرطوب نگه داشتن پوست
 •       دوری از صابون‌هایی که با مواد شیمایی ساخته شدند.
 •       عوض کردن فیلترهای تهویه مطبوع (هر ۴۵ روز)
 •       استفاده بهنیه و کمتر از سیستم تهویه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.