بدن شما دارای فولیکول های مو می باشد . فولیکول های مو سلول های رنگدانه ای دارد به نام ملانین ،این سلول ها به موهای شما رنگ می دهند. ولی با گذشت زمان فولیکول های مو رنگدانه راکم کم از دست میدهند و در نتیجه موهای سفید ایجاد شود.

بسیاری از افراد هنوز جوان هستند و در سلامت کامل به سر می برند، که میزان زیادی از موهایشان سفید میشود. سفیدی مو میتواند نشانه ای از پیری و آسیب جسمی و روحی باشد و بسیاری از افراد همیشه با ظاهر شدن موهای سفید سعی می کنند آنها را رنگ کنند تا پنهان شوند. این بیماری زندگی را تهدید نمیکند، بلکه زیبایی خاصی را نیز برای جوانان ایجاد می کند.

پدیده سفید شدن مو در جوانی هم برای آقایان و هم برای خانم ها اتفاق می افتد. این مشکل به طورمعمول در جوان های بین سن ۲۰ تا ۴۰ سالگی بروز می کند و باعث می شود که افراد احساس نگرانی و کمبود اعتماد به نفس داشته باشند. آنها اغلب با رنگ کردن رنگ مو های خود را بازیابی می کنند اما با این حال رنگ برای زمان طولانی باقی نمی ماند و برخی از افراد حتی ممکن است که به رنگ ها آلرژی و حساسیت داشته باشند.

در حقیقت پیری ، مرحله ای که هیچکدام از ما دوستم نداریم آن را تجربه کنیم وهمه ما دوست داریم جوان بمانیم اما متاسفانه کسی نمی تواند نشانه های پیری را مخفی کند. زوسفیدشدن موی سر امری است که برای هر فردی می تواند تبدیل به یک معضل شود. استرس ، آلودگی ، تغذیه ناسالم ، سبک زندگی نادرست همگی میتوانند از علت های سفیدی مو باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض سفیدی مو قرار می گیرند؟

هر چه  قدرسن بیشتر باشد ، احتمال ظاهر شدن موهای سفید هم بیشتر می شود و علاوه بر این افرادی که اعضای خانواده آن ها موهای سفید دارند، بیشتر احتمال سفیدی موی آنها وجود دارد .همینطور افرادی که به طور مرتب در معرض آفتاب قرار می گیرند یا سبک زندگی ناسالمی دارند به احتمال بیشتری دچار این آسیب خواهند شد.

درمان سفیدی مو با روغن نارگیل

در طب سنتی مصرف غذاهایی که با مزاج انسان نا مناسب است در روند سفیدی موها موثر می باشد .افرادی که دچار موهای سفید می باشند باید تغذیه خود را تغییر دهند و لبنیات از جمله ( ماست و پنیر و پنیر پیتزا ) را تا حد امکان استفاده نکنند .

عواملی ازجمله : مصرف آب بسیار سرد ,داشتن رابطه جنسی بیشتر از حد , خیس جمع کردن موها به مدت طولانی و … میتواند روی سفیدی موهای شما تاثیر بگذارد. اما استفاده از ادویه های تند و گرم مانند : فلفل قرمز و سیاه , خردل به مقدار مناسب در غذاها می تواند سرعت رشد موهای سفید را کم کند .

انداره ای دقیق برای این مواد نمیتوان گفت ، چون شما بسته به انداره موهایتان باید مواد را بریزید . اندازه کافی روغن نارگیل و روغن لیمو را برای موهایتان تهیه نمائید . به اندازه نیاز روغن ها را با هم ترکیب نمائید و به آرامی بر روی موهایتان ماساژ بدهید .

حدود ۴۵ دقیقه بعد موهایتان را با آب فراوان شستشو دهید . برای نتیجه بهتر این عمل را ۳ بار در هفته انجام دهید .

البته راه هایی برای ترمیم رنگدانه های مو وجود دارد ، اما به علت آن نیز بستگی داردکه دراینجا ابتدادلایل آن را میگوییم.

  • ۱-  ژنتیک
  • ۲-استرس
  • ۳-بیماری خود ایمنی
  • ۴-اختلال تیروئید
  • ۵-کمبود ویتامین B12 :
  • ۶-سیگار کشیدن و رابطه آن با سفیدی مو
  • ۷-کمبود ویتامین در بدن

زنتیک در سفیدی مو های سفید شما نقش مهمی دارد . اگر در سنین پایین متوجه سفیدی مو ها شده اید ، به احتمال زیاد والدین یا مادر بزرگ و پدر بزرگ در سنین پایین نیز موهای خاکستری یا سفید داشته اند.

شما نمیتوانید ژنتیک را تغییر دهید . اما اگر سفیدی مو های خود را دوست ندارید .

استرس هرازگاهی ما را مشغول خود میکند. برای جلوگیری از سفیدی مو ها باید استرس را تا حد زیادی از خود دور نگه دارید.

جلوگیری از سفیدی مو

آیا میتوان از سفیدی مو ها جلوگیری کرد ؟

جلوگیری از موهای سفید به علت آن بستگی دارد . اگر علت ژنتیک باشد ، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا از تغییر رنگ جلوگیری کنید .

اگر به مشکل بهداشتی خود شک دارید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید که آیا بیماری میتواند زمینه ی سفید شدن مو ها را به عهده بگیرد یا خیر .

اگر مشکل اساسی بهداشتی را درمان می کنید . ممکن است رنگدانه های موهای مشکی شما نیز برگردد اما هیچ تضمینی وجود ندارد .

طبق یک منبع مطالعه معتبر ، اگر مشکل تیروئید باعث ایجاد موهای سفید شود ، ممکن است پس از درمان هورمون ها دوباره رنگدانه های مو برگردد .

اگر موهای سفید به دلیل استرس یا استعمال سیگار رخ می دهد ، هیچ مدرکی برای حمایت از بازگشت رنگدانه پس از ترک سیگار یا کاهش استرس وجود ندارد .

پیامد های استرس میتواند شامل موارد زیر باشد :

مشکلات خواب ، اضطراب ، تغییر در اشتها ، فشار خون بالا ، استرس همچنین میتواند روی سفیدی مو های شما نیز تاثیر بگذارد .بنابراین اگر متوجه افزایش تعداد رشته موهای سفید خود شده اید ، ممکن است استرس مقصر اصلی آن باشد .

بیماری خود ایمنی می تواند باعث سفیدی مو ها شود . این در شرایطی می باشد که سیستم ایمنی بدن به سلولهای خود حمله می کند . در مورد آلوپسی و ویتیلیگو ، سیستم ایمنی بدن می تواند به مو حمله کند و باعث از بین رفتن رنگدانه های مو شود.

تیروئیدومشکل  تغییرات هرمونی ناشی از آن مانند : پرکاری تیروئید ، کم کاری تیروئید ، همچنین ممکن است مسئول سفیدی مو ها باشد . تیروئید غده پروانه ای است که در پایه گردن شما قرار دارد . به کنترل بسیاری از عملکرد های بدن مانند متابولیسم کمک میکند . تیروئید پرکار یا کم کار باعث می شود بدن شما ملانین کمتری تولید کند  و در نتیجه سفیدی مو را تجربه کنید.

درسنین پایین موهای سفید میتواند کمبود ویتامین B12 را نشان دهد . این ویتامین نقش مهمی در بدن شما دارد و میتواند به بدن شما انرژی زیادی منتقل کند . به علاوه به رشد سالم و رنگ مو کمک میکند . کمبود ویتامین B12 با بیماری به نام کم خونی خطرناک همراه است . یعنی وقتی بدن شما قادر به جذب کافی این ویتامین نیست . بدن ویتامین B12 را برای گلبول های قرمز سالم ذخیره می کند ، و سلول های مو را تضعیف می کند و بر تولید ملانین مو نیز تاثیر می گذارد.

بین سفیدی مو و سیگار کشیدن پیوندی وجود دارد . طبق تحقیقات بر روی  ۱۰۷ فرد ، ( شروع موهای خاکستری قبل از ۳۰ سالگی و سیگار کشیدن ) رابطه ای را میشود مشاهده نمود .

کاملا مشهود است که سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی را نیز افرایش می دهد . با این وجود اثرات طولانی مدت می تواند فراتر از قلب و ریه ها باشد و روی سفیدی مو ها نیز تاثیر بگذارد .

جلوگیری از سفیدی مو با روغن نارگیل

سیگار کشیدن رگهای خونی را محدود میکند . که میتواند باعث کاهش جریان خون به فولیکول های مو شود و باعث ریزش مو می شود . سموم موجود در سیگار می توانند به بخش هایی از بدن از جمله فولیکول های مو آسیب برساند و باعث سفید شدن موها شود.

کمبود ویتامین یک دلیل دیگر برای سفیدی مو های در حال رشد می باشد . سفیدی مو ها و موهای خاکستری ممکن است در هر سنی شروع به رشد کنند و ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود .هرگونه نقص در ویتامین  B6 ویتامین D ویتامین E میتواند به زیاد شدن موهای سفید کمک کند . یکی از گزارش های سال ۲۰۱۵ در مجله توسعه مطالعات , کمبودهای مختلفی در مورد ویتامین  D3  و ویتامین B12 و مس و ارتباط آنها با رنگ مو را نشان می دهد .

کمبود مواد غذایی می تواند روی رنگدانه های مو تاثیر بگذارد ، و این نشان می دهد که مکمل ها و ویتامین ها می توانند رنگ مشکی موها را بازگرداند .

مطابق یک تحقیقات که در سال ۲۰۱۶ که در ژورنال بین المللی آسیب شناسی دانشگاه سانتنس گزارش شده است ، عوامل متعددی جهت سفید شدن زودرس موها در جوانان هندی زیر ۲۵ سال گزارش شده است که مهمترین آن کمبود ویتامین های ضروری و مفید برای بدن است.

شما می توانید از دیگر روغن های شرکت طلای طبیعت هم استفاده کنید