شرکت های روغن کشی

 شرکت های روغن کشی

 

با توجه به بالا رفتن سطح آگاهی مردم در مورد اثرات نامطلوب ناشی از باقیمانده حلال های مورد استفاده در استخراج روغن بر سلامتی انسان و بر طبیعت، علاقمندی برای استخراج روغن با روش هایی که سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند رو به افزایش است. در این مورد استفاده از پرس های سرد و گرم بسیار مورد توجه هستند. پرسهای سرد تنها با استفاده از فشار و بدون استفاده از حرارت و پرس های گرم با استفاده از حرارت و فشار، روغن را استخراج می کنند. این روغن ها از نظر تغذیه ای ارزشمند تر از روغن های استخراج شده با حلال هستند.از این رو شرکت های زیادی در زمینه ی استحصال روغن  از دانه های روغنی فعالیت می کنند و از دستگاه های تخصصی در زمینه روغن کشی (روغن گیری) استفاده می نمایند.این شرکت ها دانه ها و مواد اولیه مورد نیاز برای روغن کشی را تهیه می کنند و با استفاده از دستگاه های مخصوص، عملیات روغن کشی(روغن گیری) را انجام می دهند.

 

شرکت های روغن کشی

 

مراحل روغن کشی

 • انتخاب دانة روغنی
 • بوجاری
 • پوست گیری
 • پرک کردن
 • پختن
 • صاف کردن
 • بسته بندی

دستگاه روغن کشی و چگونگی کار این دستگاه

 شرکت های روغن کشی

 

این روش از روغن کشی که در وسعت های مختلف، از خانگی تا شرکت های روغن گیری بزرگ این روز ها از آن استفاده می کنند به این صورت هست که دانه های روغنی را در یک سیلندری که دارای یک پیچ چرخنده هست می ریزید. این پیچ چرخنده با فشار زیادی که وارد می کند باعث خرد شدن و له شدن دانه های روغنی می شود تا زمانی که روغن از آن ها حاصل شود. سوراخ هایی که در پایین سیلندر قرار دارند این اجازه را به روغن می دهند که روغن از آن جا سرازیر شود و در ظرفی که مخصوص جمع آوری روغن است قرار گیرد.

یکی از بهترین دستگاه ها در این زمینه دستگاه پرس سرد است که مناسب برای خروج از روغن از دانه های روغن مانند کنجد سفید و سیاه،نارگیل، بادام، بادام زمینی، سویا، دانه پنبه، آفتابگردان و دیگر دانه های نرم می باشد. مقدار استخراج روغندر مقایسه با روغن مایع کمتر است، اما مزیت این است که روغن عطر و بوی بهتری دارد. علاوه بر این، روغن خارج شده از دستگاه روغن گیری و دستگاه روغن کشی دارای ارزش غذایی مناسب تر برای استفاده از روغن حامل برای روغن ماساژ، آماده سازی گیاهی و ارزش درمانی بهتر است. روغن گیری یا روغن کشی دستگاه پرس سرد دارای مزایای بهره وری بالا، مصرف کم، عملکرد ساده ، عملکرد پایدار، آسان برای نگهداری، بهره وری بالا و نسبت خروجی بالای روغن گیری و روغنکشی نیز می باشد.

 

کاربرد روغن های حاصل از پرس سرد :

 • مصارف داروئی از روغن دانه های روغنی، یکی از کاربردهای اصلی روغن های حاصل از پرس سرد می باشد.
 • روغن حاصل از پرس سرد، بکر و عاری از مواد شیمیایی بوده و به همین جهت سهم مهمی در تغذیه سالم ایفا می کند.
 • تولید روغن با کیفیت بالا از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که اصلی ترین بخش محصولات صنایع داروئی، شیمیایی و آرایشی را تشکیل می دهد.
 • آنچه از دانه های روغنی باقی پس از پرس سرد باقی می ماند یا محصول جانبی آن کنجاله نامیده میشود  که بعنوان مکمل غذایی نه تنها برای تغذیه حیوانات بلکه در ساخت کلوچه، شکلات و بعنوان افزودنی در نان شیرمال بکار می رود. بعلاوه کنجاله پرس سرد بعنوان کود طبیعی و سوخت نیز مناسب است.

.